Maty antyzmęczeniowe – rodzaje
Miejsce pracy, jako zagrożenie dla zdrowia.
Prawie osiem z dziesięciu osób aktywnych zawodowo jest narażonych na fizyczne zagrożenia zdrowia w miejscu pracy. Jest to wynik badań przeprowadzonych w ramach rocznego spisu ludności Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności – BAEL (LFS – Labour Force Survey) w Austrii w 2013 roku. Najczęściej wymienianymi fizycznymi zagrożeniami w pracy były nadwyrężenia natury ergonomicznej i ryzyka wypadków. Najpoważniejszym problemem zdrowotnym był zaś ból pleców spowodowany przez pracę – został on wymieniony przez około jedną trzecią osób poszkodowanych (32,2 %). Z kolei jedna piąta zgłaszanych problemów dotyczyła problemów z szyją, barkami, ramionami i rękami (19,0 %), a 16,3 % obejmowało biodra, nogi lub stopy
(Źródło www.statistik.at)
Tak więc, na przykład, długie stanie w pracy może spowodować problemy z plecami, jak również dolegliwości nóg i stóp. Może to także doprowadzić do naciągnięcia, napięcia, czy zapalenia mięśni, a nawet żylaków. Maty przemysłowe i antyzmęczeniowe potrafią skutecznie poprawić warunki pracy i wpłynąć na zdrowie pracowników, szczególnie przy stojących miejscach pracy.
Korzyści ze stosowania mat ergonomicznych:
- Ergonomiczna strukturalna powierzchnia i elastyczny materiał mogą poprawić przepływ krwi i dotlenienie organizmu
- Mogą polepszyć koncentrację i wydajność pracownika
- Wszelkie dolegliwości fizyczne prowadzące do zwolnień chorobowych lub przestojów mogą zostać zmniejszone
- Dają ochronę przed zimnem bijącym od ziemi
- Zapewniają bezpieczne i odporne na poślizg oparcie dla stóp, zwłaszcza w warunkach dużej wilgotności
Mata antyzmęczeniowa swoją nazwę zawdzięcza specjalnym właściwościom, dzięki którym nawet wielogodzinna praca w pozycji stojącej na macie nie powoduje narastania zmęczenia.
Mata antyzmęczeniowa wykonana jest w 100 % z gumy nitrylowej – gwarantuje to wyjątkową odporność na czynniki mechaniczne (ostre zanieczyszczenia) oraz temperatury (gorące ciecze). Dzięki specjalnie wykonanemu podłożu maty antyzmęczeniowe idealnie przylegają do podłogi i nie przesuwają się bez względu na wagę obciążenia. Specjalna struktura maty (wierzch maty wykonany w systemie T) pozwala ograniczyć wnoszenie się zanieczyszczeń takich jak błoto czy piasek. Dzięki perforowanej powierzchni i specjalnym otworom woda i zanieczyszczenia są odprowadzane pod spód maty, przez co mata sama się oczyszcza.
Właściwości gumy nitrylowej ograniczają także rozwój drobnoustrojów i bakterii , zatem jest to jednocześnie w pewien sposób mata antybakteryjna. Mata zaprojektowana pod wymagania osób niepełnosprawnych, dzięki idealnie wyprofilowanym rantom maty. Struktura maty relaksacyjnej, bo i tak należy ją nazwać, pozwala wykorzystywać matę także w miejscach pracy w pozycji stojącej, zapewniając użytkownikom ulgę w codziennych czynnościach izolując dodatkowo od twardego i zimnego podłoża.
Efekt amortyzacji i izolacji zabezpiecza pracowników przed szkodliwymi warunkami pracy. Chroni pracowników w kuchni lub za barem – ograniczając ryzyko poślizgnięcia się. Stosuje się je w miejscach, gdzie pracownik pracuje w pozycji stojącej – przy taśmie produkcyjnej, w sklepie, przy automatach itp. To doskonałe rozwiązanie dla branży gastronomicznej. Wykorzystanie w niej mat antyzmęczeniowych podnosi higienę pracy, bezpieczeństwo oraz ergonomię miejsca pracy.
Dzięki właściwościom amortyzacyjnym maty antyzmęczeniowej mniej obciążone są kręgosłup, biodra oraz kolana osób pracujących na stanowisku wyposażonym w maty. Warto zainwestować w nią i zadbać o komfort i zdrowie pracownika, a tym samym o jakość wykonywanej przez niego pracy.